Instalacje, które wspomagają pozyskiwanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, dzięki swojej efektywności, a zarazem niskiej szkodliwości dla środowiska, stają się powszechnymi systemami infrastruktury budowlanej. Z roku na rok, systematycznie rośnie ich liczba, ponieważ pozwalają obniżyć koszty użytkowania budynku. Stosując odnawialne źródła energii mamy możliwość uzyskania całkowitej niezależności energetycznej, a w połączeniu z systemem Smart Home, możemy dodatkowo przyczynić się do jej oszczędzania. W jaki sposób? Na te i inne pytania, odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Czym jest niezależność energetyczna?
Zanim odpowiemy na pytanie, w jaki sposób stosując rozwiązania Smart Home, możemy przyczynić się do obniżenia zużycia prądu, warto wspomnieć, czym jest niezależność energetyczna? Myśląc o niej, zazwyczaj rozważa się ją w dwóch perspektywach. Z jednej strony jest to niezależność fizyczna, odnosząca się do uniezależnienia się od dostawców energii i mediów, a z drugiej niezależność finansowa.
Przydomowa instalacja fotowoltaiczna stała się w ostatnich latach popularnym sposobem na produkcję ekologicznej energii i obniżenie rachunków za prąd. Rozbudowanie jej o dodatkowe urządzenia, np. własny magazyn energii i pompę ciepła, zapewnia gospodarstwu domowemu ową niezależność energetyczną. Tymczasem modne staje się także oszczędzanie prądu. Dane Polskich Sieci Elektroenergetycznych wskazują, że tylko w 2019 roku w Polsce jego zużycie spadło o 0,9 proc. w stosunku do roku poprzedniego.
Smart Home a oszczędność energii
Warto w tym miejscu wyraźnie podkreślić, że inteligentne rozwiązania dla domu, w istotny sposób przyczyniają się do oszczędności energii, a energia wyprodukowana przez np. przydomową instalację fotowoltaiczną nie jest marnowana. Zyskujemy więcej, aniżeli gdybyśmy wymienili wyłącznie żarówki na energooszczędne. Smart Home korzystają z zaawansowanego, w pełni zautomatyzowanego systemu, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie wysokiej efektywności energetycznej, która wynika głównie z braku marnotrawienia prądu. W jaki sposób to działa? Czujniki i systemy automatyczne reagują na zmieniające się warunki i zachowania domowników. Dostosowują one m.in. temperaturę grzania, czy też opuszczenie rolet, w sposób niezależny od użytkowników. Oczywiście, w każdej chwili możemy samodzielnie zmienić ustawienia, czy też ustawić inną temperaturę w pomieszczeniu.
Elementy inteligentnego domu, które mają wpływ na obniżenie zużycia energii
System Smart Home, który w największym stopniu przyczynia się do obniżenia zużycia energii to:
- Inteligentne oświetlenie, które pomaga na wygodne nim sterowanie, w sposób zdalny.
- Sterowanie ogrzewaniem, o którym więcej pisaliśmy tutaj.
- Inteligentne instalacje elektryczne, które to umożliwiają zdalne sterowanie wszelkimi urządzeniami elektrycznymi zainstalowanymi w domu. W tym wypadku, marnotrawienie energii ogranicza chociażby inteligentne gniazdko.
Systemy Smart Home pozwalają znacząco obniżyć zużycie energii elektrycznej, dzięki czemu stosując m.in. panele fotowoltaiczne jesteśmy w stanie uzyskać pełną niezależność energetyczną.